Početna strana > Hronika > Gerhard Šreder pozvao na modernizaciju sistema upravljanja Evropom
Hronika

Gerhard Šreder pozvao na modernizaciju sistema upravljanja Evropom

PDF Štampa El. pošta
utorak, 06. decembar 2011.

Integracija za spas

Kriza evrozone se može prevladati samo uz pomoć njenog ozbiljnog političkog usavršavanja, među kojima su razvoj strateški važne saradnje sa Rusijom i prihvatanja Turske u EU. O tome je u intervjuu za nemački Die Welt govorio bivši kancelar Nemačke Gerhard Šreder, koji sada vrši funciju prvog čoveka saveta rusko-evropskog gasnog konzorcijuma Nord Stream AG.

Gerhard Šreder je poznat kao pravi pristalica razvoja strateški uzajamno korisnih odnosa Rusije sa Nemačkom i EU. I pored toga što se ne stišava kritika na njegov račun od strane nekih evropskih političara, koji se boje povećane energetske zavisnosti EU od Rusije, stav Šredera ostaje nepromenjen. On je siguran da će Evropa dobiti neophodne i obavezne uslove za razvoj samo ako bude tesnije sarađivala sa Rusijom. U tom slučaju EU može da konkuriše Aziji na čelu sa Kinom i Americi koja se postepeno oporavlja od krize.

Ipak, EU mora prvo da popravi koordinaciju ekonomske politike, smatra ekspert Instituta Evrope Jurij Bojko:

- Sada postoji Evropski savet, Savet evrozone, a ekonomska politika nije koordinisana, nije jedinstvena u pogledu valutne politike. Zato iskrsavaju situacije kada zemlje krše budžetsku disciplinu, kao što se to dogodilo sa Grčkom, Španijom, Italijom. A od svega toga strada evrozona. Problem je sledeći – Evropska komisija i Savet evrozone moraju imati veću moć. A dalja asocijacija sa Rusijom i ulazak Turske u EU izazivaju velike sumnje, nastavlja Jurij Bojko, jer prvo podrazumeva da ćemo imati zajedničku ekonomsku zonu, zonu slobodne trgovine, slobodnog kretanja usluga, kapitala i ljudi. Za to nismo spremni ni mi, ni oni. 2003. godine je govoreno o toj ideji. Dalje – zajednička zona spoljne politike i bezbednosti. Ali od toga smo beskrajno daleko, jer oni sami praktično nemaju zajedničku jaku politiku.

Pa ipak, EU mora da se razvija. Samo u tom slučaju će imati uspeh, smatra ekspert Centra za političke tehnologije Jelena Pozdnjakova: 

- Bilo koji integracioni projekti su pozitivni ako imaju perspektivu razvoja. I saradnja sa Rusijom, a takođe prihvatanje Turske u redove EU – to su znaci da se savez širi, da je popularan i potreban, i da je politički i ideološki privlačniji. Što se tiče mehanizama veće integracije Rusije i EU, tu može postojati niz sporazuma koji se tiču trgovine, sfere naoružanja, energetike. Meni se čini da Šreder o tome govori. On je naš stari prijatelj u EU.

Gerhard Šreder povremeno kritikuje vlade EU, koje su po njegovom mišljenju previše zavisne od tržišta, berzanskih spekulanata i žute štampe. Bivši kancelar poziva na modernizaciju sistema upravljanja jedinstvenom Evropom uz bezuslovno očuvanje tog najvećeg geopolitičkog projekta 20. veka. Pritom on priznaje da se sistem koordinata međunarodne politike ne pomera u korist Evrope, jer sve veću težinu dobijaju zemlje kao što su Rusija, Indija, Brazil i Kina.

U tom pogledu Rusija se predstavlja kao pouzdani partner u sferi energetike, sposoban da obezbedi materijalna blaga i radna mesta za Evropljane. Druga strana saradnje je stabilnost i bezbednost na kontinentu.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner